Sveçla: Ish-polici Pantic akuzohet për kryerjen e veprave terroriste, organizoi sulmin kundër Policisë dhe KQZ

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka treguar se sot Policia e Kosovës ka arrestuar në Jarinje ish-zyrtarin policor dhe ish-pjesëtarin e MUP-it i cili ishte integruar në Policinë e Kosovës, Dejan Pantiç.

Siç thotë Sveçla, bazuar në dëshmitë e Policisë, Pantiç ka organizuar “sulmin terrorist” në zyrat e Komisionit Komunal Zgjedhor ku janë sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe policët e Kosovës.


Njoftimi i plotë i Sveçlës:

Policia e Kosovës sot ka ndaluar në Pikën Kufitare në Jarinje ish zyrtarin policor, ish pjesëtarin e MUP-it i cili ishte integruar më parë në Policinë e Kosovës, Dejan Pantiç.

I ndaluari sipas dëshmive të Policisë së Kosovës ka organizuar sulmin terrorist në zyret e KKZ-së në veri të vendit me ç’rast ishin sulmuar zyrtarët e KQZ-së dhe zyrtarët policor. Pantiç akuzohet për kryerjen e veprave terroriste dhe sulm kundër rendit kushtetues.

Grupe ekstremiste me qëllim të parandalimit të vendosjes së drejtësisë janë organizuar në bllokim të disa rrugëve dhe ngritje të barrikadave në Leposaviç, Zveçan dhe Zubin Potok.

Ftoj të gjithë qytetarët për ruajtje të qetësisë e në veçanti qytetarët tanë të etnisë serbe që të mos bëhen pjesë e organizimeve të grupeve kriminale në veri.

Asgjë nuk mund t’i ndalë institucionet e Republikës së Kosovës për ofrim të sigurisë për qytetarët pa dallim e për sjellje para drejtësisë të të gjithë shkelësve të ligjit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here