SHBA lufton shpërthimin e dimrit të acartë

Mbi 200 milionë njerëz në kontinentin amerikan po luftojnë me një stuhi të ftohtë dimërore me intensitet të rrallë.

Temperaturat ranë në mënyrë dramatic gjatë 24 orëve, me leximet e merkurit që shënuan një rekord -53°C në Kanadanë perëndimore, -38° në Minesota dhe -8° në Hjuston.

Fenomeni i motit shtrihet nga kufiri kanadez deri në Rio Grande në kufirin me Meksikën.

– Advertisement –
Poweroutage.us tha se të paktën një milion njerëz ishin pa energji të premten në mëngjes.

Faqja e internetit e monitorimit të fluturimeve FlightAware raportoi se mbi 3000 fluturime brenda ose jashtë vendit ishin anuluar për shkak të motit.

Aeroportet në Nju Jork, Çikago, Detroit, Seattle dhe Denver ishin më të prekurit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here