Piloti luftarak ukrainas pozoi me fytyrë të gjakosur pas një beteje për rrëzimin e dronëve iranianë – rrëfen se si ndodhi kur u detyrua të hidhej nga aeroplani i tij

Piloti luftarak ukrainas, i cili postoi një foto të fytyrës së tij të gjakosur pasi u hodh nga avioni i tij, është emëruar “Hero i Ukrainës”, nga presidenti Volodymyr Zelensky.

Çmimi prestigjioz iu dorëzua Vadym Voroshylov, një pilot ushtarak që rrëzoi dronët Shahed-136 të prodhuar nga Irani mbi qytetin ukrainas të Vinnytsias dhe u hodh nga avioni i tij i dëmtuar përpara se të rrëzohej.

“Majori Vadym Oleksandrovych Voroshylovit do t’i jepet titulli Hero i Ukrainës dhe do t’i jepet Urdhri i Yllit të Artë”, tha Zelensky në një dekret.

“(Ky titull është dhënë) për guximin personal dhe heroizmin e shfaqur në mbrojtjen e sovranitetit shtetëror dhe integritetit territorial të Ukrainës, (dhe) shërbimin vetëmohues ndaj popullit ukrainas”, tha presidenti.

Voroshylov, i cili përdor nofkën “Karaya” rrëzoi pesë nga dronët e fuqishëm Shahed-136 në një betejë të natës më 12 tetor, sipas raporteve të lajmeve ukrainase. Me aeroplanin e tij MiG-29 të dëmtuar nga mbeturinat e një droni, ai manovroi avionin larg Vinnytsia përpara se të hidhej. Mbeturinat i kanë goditur edhe qafën dhe faqen.

“Unë përgjova objektivin e pestë ajror, më pas hodha një raketë në të dhe për fat të keq, pasi u shkatërrua, fragmente të shpërthimit goditën aeroplanin tim. Më shpërtheu xhamin e përparmë – për ta thënë thjesht xhamin e kabinës. Dhe shkatërroi hundën e avionit tim, nuk u lëndova rëndë, por prapë. Gjaku më rridhte sytë dhe nuk mund të vlerësoja plotësisht situatën. Mendimi im i parë ishte se nuk doja të dilja. Në rrugën përpara pashë një vendbanim, por nuk e dija se çfarë lloj vendbanimi ishte. Unë pashë vetëm drita përpara meje”, ka rrëfyer ai.

Imazhi i tij me fytyrë të gjakosur u shpërnda gjerësisht në mediet sociale. Voroshylov ngarkoi një selfie që tregon një gisht lart dhe fytyrën e tij të mbuluar me gjak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here