Home Lajem Pentagoni thuhet se i dha në heshtje Ukrainës dritën jeshile për sulmet...

Pentagoni thuhet se i dha në heshtje Ukrainës dritën jeshile për sulmet me dronë brenda Rusisë

SHBA-ja i ka dhënë në heshtje Ukrainës lejen për të nisur sulme me rreze të gjatë kundër objektivave brenda territorit rus, raportoi të premten The Times, duke cituar burime.

Raporti që citon një burim të mbrojtjes amerikane të intervistuar nga gazeta tha se Pentagoni tani “nuk po i thotë Kievit: “Mos i godit rusët [në Rusi ose Krime]”.

“Ne nuk mund t’u themi atyre se çfarë të bëjnë. Varet nga ata se si i përdorin armët e tyre,” tha ai, duke shtuar se Washingtoni kërkon vetëm që Kievi të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe konventat e Gjenevës kur përdor armët e furnizuara nga SHBA.

Megjithatë, Pentagoni ka rishikuar vlerësimin e kërcënimeve të lidhura me konfliktin e Ukrainës, veçanërisht nëse furnizimi i Ukrainës me armë mund të shkaktojë një përplasje të drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë, thotë raporti.

“Ne jemi ende duke përdorur të njëjtat llogaritje përshkallëzuese, por frika nga përshkallëzimi ka ndryshuar që nga fillimi”, citoi The Times një zyrtar amerikan të thoshte, duke argumentuar se llogaritja kishte ndryshuar për shkak të “brutalitetit të cilit ukrainasit po i nënshtrohen nga rusët”.

Në këtë sfond, zyrtarët e Pentagonit thuhet se tani po konsiderojnë “seriozisht” kërkesat e Ukrainës për armë me rreze të gjatë që mund të përdoren për sulme thellë brenda Rusisë. “Asgjë nuk është jashtë tryezës”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane për The Times.

Në fillim të këtij muaji, Ukraina nisi një sulm ndaj dy bazave ajrore ruse në rajonet Ryazan dhe Saratov, të dyja disa qindra kilometra larg territorit të kontrolluar nga Kievi, duke përdorur një numër dronësh “të prodhuar nga sovjetikët”, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë. Bastisja “plagosi për vdekje” tre pjesëtarë të shërbimit, ndërsa katër të tjerë u dërguan në spital.

Të martën, pas sulmit, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken pretendoi se Washingtoni “as nuk i kishte inkurajuar dhe as lejuar ukrainasit të sulmonin brenda Rusisë”.

Raporti vjen pasi Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba pretendoi të enjten se, ndërsa Washingtoni dhe Kievi bien dakord që forcat ukrainase nuk do të përdorin armë të furnizuara nga SHBA për të sulmuar pjesën më të madhe të territorit rus, kjo nuk vlen për Krimenë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here