Një hartë zbulon se sa thellë sulmuan dronët e Ukrainës në Rusi

Sulmet me dron thellë brenda territorit rus të kryera nga Ukraina mund të shkaktojnë disa net pa gjumë për ata në rrethin e brendshëm të Vladimir Putinit.

Në sulmin e fundit të guximshëm, një magazinë e naftës në një aeroport afër Kursk u godit të mërkurën, sipas guvernatorit lokal Roman Starovoit, në atë që ishte sulmi i dytë i tillë në rajonin e tij në po aq ditë.

Rajoni i Kurskut kufizohet me Ukrainën, por sulmet shumë më tej brenda Rusisë kanë treguar se Kievi gjithashtu mund të shikojë larg vijës së parë të konfliktit për t’i dhënë Moskës një “grusht në hundë”.

Baza ajrore e Engels është rreth 700 kilometra milje nga Ukraina, ndërsa baza e Dyagilevo është rreth 650 kilometra nga kufiri.

“Ata me shumë mundësi sapo demonstruan një aftësi të re për të goditur kudo në Rusi”, ka thënë majori në pension i ushtrisë amerikane John Spencer, një ekspert kryesor i luftës urbane, i cili i përshkroi këto sulme si një “moment shumë të madh në luftë”.

Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi Kievin për përdorimin e dronëve të epokës sovjetike në sulmet që synonin “çaktivizimin e avionëve rusë me rreze të gjatë”.

Disa ekspertë kanë thënë se dronët e përmendur janë Tu-141, të cilët u zhvilluan nga ushtria sovjetike në vitet 1970 dhe 1980.

Kievi nuk ka marrë drejtpërdrejt përgjegjësinë për sulmet, por i ka përshëndetur ato.

Loading video

Madje, një zyrtar i lartë ukrainas i tha ABC News se forcat speciale ukrainase ishin thellë brenda territorit rus dhe ndihmuan në drejtimin e dronëve drejt të paktën një prej bazave të goditura.

Ai tha se kjo tregoi dobësi në hapësirën ajrore ruse dhe ishte “shumë e zgjuar” që Ukraina të godiste vendndodhjet ushtarake, në vend të infrastrukturës civile që forcat e Moskës kanë shënjestruar, gjë që ka çuar në ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike.

E zyrtarë të lartë perëndimorë të cituar nga Reuters kanë thënë të martën se sulmet ishin më të largëtat brenda Rusisë që nga fillimi i luftës dhe kështu do të kishin dhënë një “goditje psikologjike”, pasi Moskës do t’i duhej të konsideronte se si t’i mbante të sigurt bombarduesit e saj me rreze të gjatë, me aftësi bërthamore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here