KFOR’i refuzon kërkesën e Serbisë për kthimin e ushtarëve serbë në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të dielën tha se misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR), ka thënë se nuk ka nevojë për kthimin e forcave serbe të sigurisë në territorin e Republikës së Kosovës.

Ai duke u paraqitur si i ftuar në programin e mëngjesit të televizionit ‘TV Pink’, ka deklaruar se të gjithë e dinin dhe e prisnin atë përgjigje.

 

“Këtë e kanë deklaruar në letrën e tyre të përpiluar me kujdes që i kanë dërguar Qeverisë me kërkesë dhe ai e ka marrë përmes kabinetit ushtarak”, ka thënë ai, raporton Danas.

 

“Por ata nuk iu referuan një pjese të Rezolutës, pasi nuk kanë të drejtë ta refuzojnë atë kërkesë. Ata thirrën normën normative për të ruajtur rendin. Ata bënë një gabim tjetër”.

Të premten, përfaqësuesit e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë kanë marrë nga misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR) përgjigjen ndaj kërkesës për dërgimin në Kosovë të deri 1.000 ushtarëve dhe policëve nga Serbia.

Përgjigjja është marrë nga përfaqësuesit e Komisionit për zbatimin e Marrëveshjes teknike ushtarake, të premten, më 6 janar, në pikën kufitare Merdar, ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Serbisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here