EULEX konfirmon sulmin me shok-bombë ndaj patrullës së tyre, mësohet nëse ka të lënduar

Misioni i EULEX’it në Kosovë përmes një komunikate për media ka konfirmuar se mbrëmë ka ndodhur një sulm me bombë çorientuese (shok-bombë) ndaj një patrulle të tyre në Veri të Kosovës.

Sipas komunikatës një shok-bombë është hedhur ndaj patrullës vëzhguese të EULEX’it në afërsi të Rudares.

Ndërkaq, siç bëhet e ditur asnjë zyrtar i Njësisë Speciale të EULEX’it nuk është lënduar dhe nuk janë shkaktuar dëme materiale.

Tutje, EULEX’i i ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që autorët t’i sjellin para drejtësisë.

”Apelojmë te të gjithë ata që janë përgjegjës që të përmbahen nga veprime të tjera provokuese si dhe iu bëjmë thirrje institucioneve të Kosovës që autorët t’i sjellin përpara drejtësisë,” ka shkruar EULEX.

 

Komunikata e plotë:

Sulm me bombë çorientuese ndaj patrullës vëzhguese të EULEX-it

Konfirmojmë se një bombë çorientuese (shok-bombë) është hedhur ndaj një patrulle vëzhguese të EULEX-it mbrëmjen e kaluar (10.12) në afërsi të Rudares. Asnjë zyrtar i Njësisë Policore të Specializuar të EULEX-it nuk është lënduar dhe nuk janë shkaktuar dëme materiale.

 

Ky sulm, si dhe sulmet ndaj zyrtarëve policorë të Policisë së Kosovës, janë të papranueshme. Ne i dënojmë fuqishëm aktet e dhunshme të kryera nga persona të armatosur në pjesën veriore të Kosovës, përfshirë kundër komunitetit ndërkombëtar.

EULEX-i do të vazhdojë të punojë me vendosmëri për ta mbështetur stabilitetin e Kosovës, në kuadër të mandatit që e ka, si dhe të kontribuojë për sigurinë e popullatës nga të gjitha komunitetet.

 

Apelojmë te të gjithë ata që janë përgjegjës që të përmbahen nga veprime të tjera provokuese si dhe iu bëjmë thirrje institucioneve të Kosovës që autorët t’i sjellin përpara drejtësisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here