Home ShowBiz Dua Lipa në një intervistë për “The Sun”: Është koha të çlirohemi...

Dua Lipa në një intervistë për “The Sun”: Është koha të çlirohemi nga sundimi i meshkujve

Tani këngëtarja e “New Rules” dëshiron që gratë e tjera të kenë besimin për të bërë të njëjtën gjë dhe të jenë krenare.

“Si gra, ne kemi qenë të shtypura se si duhet të dukesh apo të jesh”, tha artistja britaniko-shqiptare, transmeton The Sun.

Foto: Mega

“Ne jemi shtyrë për një kohë të gjatë për të ndier vërtetë se kush jemi në të vërtetë dhe për të eksploruar anën seksuale dhe femërore të vetes”, vazhdoi 27-vjeçarja.

Dua, e cila sapo ka përfunduar një turne botëror dhe ka punuar, ndër të tjera, me Miley Cyrus, reperin Sean Paul dhe Kylie Minogue, beson se gratë për dekada nuk kanë pasur njohjen që meritojnë.

Ajo ka tre këngë të renditura në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjithashtu fituese e çmimit “Grammy”, “Brits”, “Billboard” dhe “MTV Awards”.

“Ne po ndërtojmë kështjellat tona, por jo domosdoshmërisht duke marrë njohjen që meritojmë”, tha Lipa.

Megjithatë, pasi pa vëllain e saj Gjinin, 16 vjeç, dhe motrën Rina, 21 vjeç, e cila është një balerin, modele dhe influencuese në Instagram, Dua beson se gjërat po ndryshojnë për mirë.

Foto: Getty

“Brezat e rinj kanë një vështrim vërtet interesant për jetën. Mënyra se si ata mendojnë është shumë më e zhvilluar. Vëllai im është 16 vjeç. Ai është shumë më i interesuar për mënyrën se si funksionojnë gjërat në botë. E njëjta gjë me motrën time. Ndoshta është interneti ose mënyra se si ne kemi evoluar si njerëz . . . është vërtet interesante dhe freskuese – dhe gjithashtu frymëzuese”, deklaroi tutje Dua.

Këngëtarja e “Hotter Than Hell” ka arritur të besoi, pavarësisht se gjërat nuk shkojnë gjithmonë ashtu siç i kishte më herët në jetë.

Dua, e cila lindi në Londër në vitin 1995 nga prindër kosovarë-shqiptarë dhe u kthye për pak kohë në Kosovë si adoleshente, këtë javë iu dha shtetësia shqiptare për promovimin e vendit përmes muzikës dhe famës së saj.

Por tani ajo ka treguar refuzimin që pësoi si e re.

Duke treguar për herë të parë për refuzimin e një shkolle të skenës në Londër, këngëtarja tashmë fituese e çmimeve, filloi të performonte që në moshën pesë vjeçare.

“U regjistrova në një shkollë kënge dhe drame në Londër. Unë u refuzova, apelova dhe u refuzova përsëri. Isha: ‘O Zot, pse po më ndodh kjo?’ Unë thjesht doja të këndoja. Isha si, ‘Unë mund të luaj violonçel, mund ta bëj këtë. Ata ende nuk më donin. Dhe thash ndoshta kjo nuk është për mua”, tregon Dua.

Foto: Reuters

Në moshën nëntëvjeçare ajo filloi mësimet e këndimit në fundjavë në Shkollën e Teatrit Sylvia Young të Londrës – e cila gjatë viteve ka trajnuar yje duke përfshirë aktorët Billie Piper dhe Daniel Kaluuya si dhe Emma Bunton nga “Spice Girls”.

Por Dua, e cila u rrit në West Hampstead të Londrës, me përjashtim të një kohe të shkurtër në Shqipëri, nuk u pranua në korin e shkollës në shkollën fillore Fitzjohn dhe i thanë se “nuk mund të këndonte”.

Më në fund ajo gjeti famë pasi postoi këngë në YouTube, të inkurajuara nga babi Dukagjin, 53 vjeç.

Ajo këmbëngul se shijet e hershme të refuzimit e bënë atë më të fortë në planin afatgjatë.

“Ato momente të refuzimit të shtyjnë të bësh kapërcimin. Askush tjetër nuk beson në mua, kështu që unë duhet të besoj në veten dhe të vendos veten atje dhe të bëj diçka për të cilën jam vërtet, shumë e pasionuar. Dështimi është një pjesë e udhëtimit. Nëse ne vazhdimisht përpiqemi për përsosmëri, nuk do të arrijmë kurrë atje”, tha ylli i muzikës.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Dua përfundoi turneun e saj botëror “Future Nostalgia” në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, këtë javë pasi performoi një numër të madh prej 92 shfaqjesh të shitura.

Punë e vështirë, por ajo që me të vërtetë i pëlqen të bëjë kur ka kohë pushimi është të kthehet në rezidencën e saj prej 7 milionë funtesh në Londrën Perëndimore dhe të shohë miqtë.

“Më pëlqen të shtrihem në divan dhe të ftoj miqtë e mi për të ngrënë darkë, për të pirë verë, të flenë. Kur marr pak pushim, mendoj: “Çfarë mund të bëj? Ku mund të shkoj? Kë mund të shoh?”, u shpreh Lipa.

Princesha e popit po rinovon shtëpinë e saj për të shfaqur një studio muzikore, pishinë, palestër dhe kinema.

Herë pas here ajo u jep fansave një paraqitje të shkurtër brenda bllokut, duke postuar foto në internet që zbulojnë një kuzhinë të mrekullueshme me plan të hapur dhe një banjë me shumë mermer.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Artistja gjithashtu duket se ka një dhomë të dedikuar vetëm për ruajtjen dhe shfaqjen e veshjeve të saj të famshme të përpunuara dhe shumëngjyrëshe.

Përveç një karriere të shkëlqyer në këngë, Dua sapo ka bërë debutimin e saj si aktrim në filmin spiun “Argylle”, së bashku me një kast yjesh që përfshin Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryan Cranston dhe Samuel L Jackson.

“Ishte vërtet emocionuese. Por për mua janë hapa bebesh. Kjo është mënyra më e mirë për të zbuluar edhe veten, në vend që ta hidhni veten në thellësi me diçka që nuk mund ta trajtoni plotësisht. Frika ime më e madhe do të ishte të merrja një rol vërtet të madh dhe të thosha: “Tani duhet të jem aktor dhe të ndjej të gjitha këto emocione në kamera. Aty ku nuk e kam arritur ende veten deri në atë pikë”, u shpreh ajo.

Këngëtarja u përfol se kishte refuzuar Harry Styles pasi ai i kërkoi për një takim.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Por ajo ka ndezur thashetheme romantike kohët e fundit pasi u pa duke u puthur me drejtuesin e “US Daily Show”, Trevor Noah, 38 vjeç , në New York pas asaj që shikuesit e përshkruan si një darkë “intime”.

Lidhja e fundit e njohur e Duas ishte me modelin amerikan Anwar Hadid, 23 vjeç, me të cilin ajo ishte bashkë për dy vjet para se të ndaheshin dhjetorin e kaluar.

Ata vazhduan rrugët e tyre të ndara pasi provuan gjithçka, nga bisedimet e krizës deri te pushimi.

Para Anwarit, ajo kishte 5 vjet në lidhje me kuzhinierin britanik Isaac Carew, tani 36 vjeç.

Por ajo mendon se thyerja e zemrës mund të jetë krijimi i këngëve të shkëlqyera.

Dua, e cila ka qenë e sinqertë për jetën e saj në podcast-in e saj Dua Lipa At Your Service.

Foto: Getty

“Shumë herë frymëzohem kaq shumë nga artistë që kanë shumë vetë-dyshim ose errësirë. Unë them: ‘O Zot, a duhet të ndjej kaq shumë dhimbje që të jem e mirë në atë që bëj?”, tha autorja e “Levitating”.

Gjithashtu e rëndësishme për të, kur punon me këngë, është të mbyllë burimet e mediave sociale.

“Ndërsa jeni duke e krijuar, argëtohuni me të. Është e frikshme vetëm kur është koha për t’u liruar dhe ju jeni si, ‘Oh, a do ta pëlqejnë njerëzit?”, thotë ajo për muzikën.

“Kështu ndihem për muzikën time. Ndërsa po e bëj, gjithçka është e mrekullueshme dhe jam në botën time, duke bërë diçka për të cilën jam krenare. Ju dëshironi të bëni diçka që nuk e keni bërë më parë dhe dëshironi të sfidoni veten, eksploroni këtë gamë të ndryshme. Mund të mbyll mediat sociale. Po e bëj për mua, po bëj diçka që dua”, tha tutje ajo.

Babai i Duas ka marrë një rol menaxhues gjatë karrierës së saj – një marrëveshje me të cilën ajo lulëzon.

“Është qesharake me prindërit, pa marrë parasysh sa vjeç jeni, nëse do të mund të ktheheshit përsëri te ta, ata do të ishin shumë të lumtur të të kishin. Babai im ka marrë më shumë një rol menaxhues me mua tani. Dhe unë absolutisht e dua atë. Mund të ketë momente kur është sikur, ‘Ky është babai im, por është edhe dikush me të cilin punoj”, u shpreh Dua.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here