Dhjetëra të vdekur në SHBA nga moti i ftohtë

Të paktën 38 persona kanë vdekur si pasojë e motit të ftohtë që po vazhdon ta godasë SHBA-në dhe Kanadanë.

Loading video

Zyrtarët thonë se 34 persona vdiqën në të gjithë SHBA, me zonën më të goditur nga qyteti Buffalo, në shtetin e Nju Jorkut.

Katër viktima janë në Kanada kur një autobus u përmbys në një rrugë me akull pranë qytetit Merritt, në provincën perëndimor të British Columbia, shkruan BBC.

Shtrirja e stuhisë së dimrit ka qenë e paprecedentë, duke u shtrirë nga Kanadaja deri në jug deri në Rio Grande.

Parashikuesit thonë se stuhia do të lehtësohet në ditët në vijim, por këshilla mbetet për të shmangur udhëtimet nëse nuk janë thelbësore.

Stuhia bëri kërdi për ditë të tëra, por energjia është rivendosur në mënyrë të qëndrueshme pas ndërprerjeve të mëparshme.

Më pak se 200,000 klientë ishin pa energji elektrike që nga e diela pasdite.

Mijëra fluturime janë anuluar, duke penguar shumë njerëz të arrijnë familjet e tyre në Krishtlindje.

Më shumë se 55 milionë amerikanë mbetën nën alarmin e të ftohtit të erës të dielën.

Stuhia dimërore e “ciklonit të bombës”- e cila ndodh kur presioni atmosferik bie, duke shkaktuar borë të dendur dhe erëra – ka ndërprerë udhëtimin nëpër SHBA.

Guvernatorja e shtetit të Nju Jorkut, Kathy Hochul, me origjinë nga Buffalo, tha: “Kjo do të hyjë në histori si stuhia më shkatërruese e Buffalos”. “Është si të shkosh në një zonë lufte dhe automjetet përgjatë anëve të rrugëve janë tronditëse”, u tha ajo gazetarëve të dielën në mbrëmje.

Banorët ende përballen me një “situatë shumë të rrezikshme kërcënuese për jetën dhe kushdo në zonë duhet të qëndrojë brenda”, tha ajo.

Dymbëdhjetë vdekje u konfirmuan në qarkun Erie, me disa viktima të gjetura të vdekura në makina ose brigje dëbore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here