Dalic ia dedikon fitoren ish-trajnerit të Prishtinës

Kombëtarja e Kroacisë e zuri vendin e tretë në Kampionatin Botëror “Katar 2022”, pas fitores sot kundër Marokut.

Kroacia e mposhti Marokun me rezultat të ngushtë 2:1 në garën për vendin e tretë të Kupës së Botës, raporton KosovaPress.

Golat për kroatët i shënuan Josko Gvardiol (minuta e 7’) dhe Mislav Orsic (minuta e 42’), ndërsa golin e nderit për Marokun e shënoi Achraf Dari në minutën e 9’.

Pas ndeshjes për mediat foli trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, i cili tregoi se fitoren e sotme ia dedikon Miroslav “Ciro” Blazevic, ish-trajnerit të Prishtinës në vitin 1985.

“Ky është një shkëlqim i artë prej bronzi. Ne fituam, një lojë e vështirë, por mendoj se kjo është e mrekullueshme. Kjo është një medalje për Kroacinë për të gjithë popullin kroat. Për të gjithë ata që na duan në rajon dhe në botë. Vërtet e mrekullueshme, në dy kampionate fitojmë dy medalje, një urim i madh për lojtarët e mi. Këtë fitore do t’ia jepja një njeriu që e nisi gjithë këtë, ai është Miroslav Ciro Blazevic. Shef, kjo është për ty, kjo është medalja jote, unë mund të fitoj pesë medalje, por ti je trajneri i të gjithë trajnerëve”, tha Dalic.

Dalic edhe një herë e theksoi se medalja e sotme është medalje prej ari për të.

“Pak e prisnin këtë, 18 lojtarë të rinj, katër nga liga kroate e nisën lojën, por djemtë u mbyllën. Ata bënë më të mirën dhe luajtën në rezultat. Për mua, ky bronzi i yni është i artë, të fitosh një medalje bronzi si kjo në një garë si kjo është e mrekullueshme. Për njerëzit tanë, një gjë është e drejtë”, tha Dalic.

Sot ai bëri shumë ndryshime, befasoi me formacionin dhe përsëri e fitoi ndeshjen, ndërsa tha se sot dëshiroi të ishte më eksperimentues në formacion.

“Të gjithë ata që ishin të shëndetshëm dhe të gatshëm luajtën sot, ne donim të bënim një taktikë tjetër. Orsiç ishte i mrekullueshëm, të gjithë punuan mirë, të gjithë dhanë maksimumin e tyre. Loja 7, lojë e mirë, fitoni, kështu që shkojmë në shtëpi dhe është mirë të kthehemi në shtëpi fitimtarë”, tha Dalic.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here