Anthony Joshua paralajmërohet mos të nxitojë për luftën me Deontay Wilder

Tifozët janë ende të etur për të parë një luftë mes ish-kampionëve të botës në peshën e rëndë, Joshua dhe Wilder, por britanikut i është thënë të marrë kohën e tij përpara se të hyjë në ring me rivalin e tij.

Ish-kampionët e botës në peshat e rënda nuk u ndeshën me njëri-tjetrin kur mbajtën të katër rripat mes tyre, por tifozët janë ende të prirur t’i shohin ata në shesh këtë vit pas pesë humbjeve kolektive në tetë ndeshjet e tyre të fundit.

Ish-kampioni pritet të luftojë dy herë këtë vit përpara se të përfundojë me një super-luftë kundër Wilder ose rivalit të tij prej kohësh Tyson Fury.

Dhe ish-trajneri i Joshuas, i cili e stërviti atë një herë për revanshin e tij Oleksandr Usyk gushtin e kaluar përpara se britaniku të vendoste të kalonte në një kamp tjetër, beson se ai duhet t’i afrohet rikthimit të tij ngadalë.

“Një gjë që u thashë atyre, dhe ua them përsëri tani, është se nuk i rekomandoj që të kërkojnë menjëherë një luftë të madhe [si Wilder apo Fury]”, tha Garcia për ‘IZQUIERDAZO’.

“Anthony është një yll i madh në Evropë, një nga më të mëdhenjtë në histori. Ai duhet të kërkojë dy ose tre luftime pak më adekuate, nuk dua të them të lehta, sepse nuk ka luftime të lehta, por ai ka nevojë për një luftë më adekuate”.

I pyetur se si mendon se një luftë mes Joshua dhe Wilder do të shkonte në rrethanat e duhura, Garcia shpjegoi:

“Unë mendoj se kjo është një luftë që nuk do të shkonte në shënimet – të dy godasin fort. Shumë mund të mendojnë se Wilder do të eliminojë AJ-në, por unë mendoj se kushdo që godet i pari fiton./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here