Ambasadori gjerman për sulmet e djeshme në veri: Shqetësuese dhe të papranueshme

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka reaguar në lidhje me zhvillimet e fundit në veri të vendit.

Pas sulmeve të djeshme në objektin e Komisionit Qendror Zgjedhor në veri të Kosovës, ambasadori Rohde tha se kjo është e papranueshme.

Ambasadori gjithashtu tha se situata vërtet është shqetësuese dhe se dhuna e djeshme është e papranueshme.

Rohde tha se është mirë që Policia e Kosovës në koordinim me EULEX-in dhe KFOR-in janë prezente.

“Vërtet shumë shqetësuese. Dhuna e djeshme ndaj zyrave zgjedhore komunale është e papranueshme. Mirë që PK-ja në koordinim me EULEX-in dhe KFOR-in është prezente. Mbështetje e plotë për demonstratat paqësore, por zero tolerancë ndaj dhunës”, ka shkruar Rohde.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here